Dużo mówi się obecnie o problemach z edukacją wynikających oczywiście z pandemii koronawirusa. Przy tym wszystkim mało uwagi poświęca się szkołom zawodowym, które są niemniej ważne od szkół wyższych. Tym bardziej więc cieszy dofinansowanie na zakup nowoczesnego sprzętu do nauki dla Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

Dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej

Środki na wsparcie dla ZSZiO w Biłgoraju przekazała Unia Europejska na Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego. W celu uzyskania pieniędzy z programu utworzono projekt o długiej nazwie: Wysokie kompetencje pewna przyszłość zawodowa uczniów szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego. Dzięki temu uczniowie uzyskali nowy, praktyczny sprzęt w wystarczającej ilości, by móc zdobywać praktykę zawodową.

Sprzęt dla działu gastronomii

Być może to nie przypadek, że z dofinansowania skorzystała część gastronomiczna w ZSZiO. W końcu branża gastronomiczna najbardziej narzeka na brak pracowników. Na zakup pomocy do praktycznej nauki przeznaczono kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pracownie biłgorajskie mają teraz do dyspozycji nową lodówkę, mikrofalę, frytkownicę, grill, gofrownicę i co najważniejsze, nowe komplety garnków i sztućców, bez których nie obejdzie się żadna dobra kuchnia, nawet ta szkolna. Do tego zakupiono także stoły barowe i cateringowe.

Dzięki nowym elementom wyposażenia uczniowie będą mogli zdobywać praktykę wygodnie, bezpiecznie i bez przeszkód. Celem zakupu nowego wyposażenia było stworzenie uczniom warunków maksymalnie zbliżonych do tych, które faktycznie są codziennością w miejscach pracy. Stąd wyposażenie ZSZiO wymagało odświeżenia.

Warto wspomnieć, że zakup nowego sprzętu jest tylko częścią projektu Wysokie Kompetencje. Środki przeznaczone na ten cel sięgają w sumie około 5 mln złotych. Część z nich przeznaczono na podnoszenie kwalifikacji nauczycieli, a część na staże i warsztaty dla uczniów. Dzięki temu absolwenci szkoły będą atrakcyjni dla rynku pracy, co ułatwi im zdobycie dobrze płatnego zajęcia.