Województwo lubelskie kryje w sobie wiele piękna natury i regionalne samorządy coraz bardziej starają się to piękno promować. Gwiazdami dzisiejszego wpisu będą żurawie i wybraliśmy je nie przez przypadek, gdyż przez wielu nazywane są symbolem Lubelszczyzny.

Żuraw — najpiękniejszy zwiastun wiosny

Podobnie jak bocian, żuraw również jest najbardziej znanym ptakiem zwiastującym wiosnę. Żurawie odlatują i przylatują w stadzie, tworząc na niebie malowniczy klucz. Jeśli ktoś miał okazję oglądać lądowanie żurawi z bliska, może nazwać się prawdziwym szczęściarzem.

Żuraw to elegancki, duży ptak, sięgający do 125 cm wzrostu. Żurawie są większe od bocianów, ale nieco podobne budową. Ich cechą charakterystyczną są ozdobne pióra, popielaty kolor i charakterystyczna barwa głowy, gdzie łączy się biel, czerń i karmin.

Żurawie są płochliwe i żyją w stadzie. Na przełomie sierpnia i września zbierają się do wspólnego odlotu na zimę do Hiszpanii i Portugalii. Coraz więcej przedstawicieli tego gatunku decyduje się zimować w Polsce, a powodem tego jest ocieplenie klimatu. Wciąż jednak możemy słyszeć i widzieć podróżujące gromady żurawi, które uznawane są za zwiastun wiosny.

Jeśli chodzi o zwyczaje żywieniowe, żuraw szczególnie lubi dietę roślinną. Osoby uprawiające kukurydzę, muszą uważać, bo żurawie mogą skonsumować większość upraw — kukurydza to przysmak tych ptaków. Od czasu do czasu żuraw lubi przekąsić także owady i mięczaki. Ogólnie jest to ptak wszystkożerny, co z pewnością ułatwia mu przetrwanie.

Promocja i ochrona piękna środowiska naturalnego

Smukły, majestatyczny ptak zwany żurawiem to kolejna ofiara działalności człowieka. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci populacja tego gatunku bardzo się zmniejszyła. Jako że żuraw jest uważany za jeden z symboli Lubelszczyzny, to właśnie ten region podjął się konkretnych działań na rzecz ochrony miejsc bytności żurawi i ptaków również.

Inicjatywę działania na rzecz promocji i ochrony przyrody województwa lubelskiego rozpoczął list intencyjny podpisany w lipcu tego roku przez 23 sygnatariuszy, w tym Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie.