Pod koniec września we wsi Gromada w powiecie biłgorajskim doszło do ogromnego pożaru na jednej z tamtejszych posesji. Ogień doszczętnie strawił dom i okoliczne zabudowania, sięgając nawet na posesję obok. Straty są ogromne.

35 strażaków walczyło z ogniem

Do walki z żywiołem w Gromadzie oddelegowano w sumie 7 zastępów strażackich — dwa z Państwowej Straży Pożarnej i pięć z Ochotniczej Straży Pożarnej. 35 doświadczonych strażaków próbowało ugasić pożar, który w zastraszającym tempie trawił kompleks zabudowań na jednej z wiejskich posesji.

Po wielu godzinach ogień udało się ugasić. Niestety, straty są ogromne, gdyż doszczętnie spłonął garaż z wieloma drogimi sprzętami — autem, motorynką i skuterami. Pożar objął także budynek gospodarczy i oborę, przez co właściciele posesji stracili zapasy drewna opałowego i siana.

W płomieniach na szczęście nie ucierpieli ludzie i zwierzęta. Właścicielka posesji wymagała wsparcia medycznego, ponieważ zasłabła przygnieciona ciężarem zdarzenia. Na szczęście nie musiała jechać do szpitala.

Przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna w domu, czy nawet w mieszkaniu w bloku to najbardziej zdradliwy element. Ukryte w ścianie przewody działają przez dziesięciolecia i podczas remontów najczęściej nie są brane pod uwagę. Tymczasem instalacja elektryczna również się starzeje i niektóre, bardzo stare instalacje należy bezwzględnie dostosować do obecnych czasów, kiedy zużywa się więcej prądu.

Zwarcie w instalacji elektrycznej to jedna z częstszych przyczyn pożarów. Skutki mogą być naprawdę opłakane, co widać na przykładzie posesji we wsi Gromada. Z tego powodu szczerze zachęcamy do regularnych przeglądów instalacji elektrycznej w domu, mieszkaniu, czy w budynkach gospodarczych. Wymiana instalacji jest kosztowna i wiąże się z bałaganem, ale to wydatek, którego nie pożałujecie.

Jeśli w najbliższym czasie planujecie remont, wliczcie w koszty również wymianę instalacji elektrycznej. Pamiętajcie, że do tej pracy warto zatrudnić zaufaną, dobrą ekipę elektryków, którzy bezbłędnie znają się na swoim fachu.