Liczba samobójstw w Polsce rośnie z roku na rok. Trudno ten smutny bilans zatrzymać, ponieważ dbanie o zdrowie psychiczne wciąż nie jest dla Polaków priorytetem. Wiele osób nigdy nie doczeka się trafnej diagnozy i nie rozpocznie leczenia. Wciąż lekceważymy choroby i zaburzenia psychiczne, mimo że zbierają śmiertelne żniwo.

Mieszkaniec Biłgoraja rzucił się na tory. Miał 25 lat

Był piątek, 5 listopada. Szary, ponury ranek, który dla wielu zwiastował nadzieję na leniwy weekend, bez szkoły i pracy. Niektórzy jednak nie są w stanie znaleźć wytchnienia w dniach wolnych od obowiązków. Nie wiadomo, przed czym uciekał 25-letni mężczyzna, który tego listopadowego ranka postanowił zakończyć swoje życie.

Było po 7 rano, kiedy biłgorajscy policjanci otrzymali zgłoszenie. Telefon wykonał dyżurny PKP w miejscowości Zagumnie. To tam doszło do tragicznego zdarzenia. Według relacji dyżurnego młody mężczyzna rzucił się pod pociąg towarowy. Świadek zdarzenia i maszyniści pociągu nie mieli wątpliwości, że to nie był wypadek, a świadome działanie w celu zakończenia życia.

Policja wciąż bada okoliczności zdarzenia. Obaj maszyniści kierujący tamtego dnia pociągiem towarowym byli trzeźwi.

Są lepsze rozwiązania niż śmierć

Trudno opisać, a tym bardziej zrozumieć to, co dzieje się w umyśle osoby planującej samobójstwo. Zdrowy człowiek często nie potrafi sobie wyobrazić, jak to jest nie mieć nadziei i nie widzieć szans na rozwiązanie swoich problemów, trudności życiowych, czy źródeł cierpienia.

Choroby psychiczne mogą dopaść każdego. Mówienie o nich i szukanie pomocy to żaden wstyd. Jeśli i Ty zmagasz się z trudnościami, które skłaniają Cię ku myślom samobójczym, spróbuj umówić się na wizytę u psychologa lub psychiatry. Nikt nie musi o tym wiedzieć, a Ty nie musisz wierzyć w skuteczność tej pomocy. Po prostu daj sobie szansę, tak jakbyś dał ją swojemu najlepszemu przyjacielowi lub osobie, którą bardzo kochasz.

Pomoc psychologiczna dla osób w kryzysie psychicznym jest bezpłatna. Warto z niej skorzystać. Adresy i numery telefonów najbliższych placówek znajdziesz w sieci.