Samochody ciężarowe to zmora miast, a zwłaszcza newralgicznych, miejskich dróg i dzielnic mieszkalnych. Problem ten dotyczy również Biłgoraja, ale jak się okazuje, już niedługo. Rządowy program 100 obwodnic przyszedł z pomocą. Dzięki nowej obwodnicy w pobliżu Biłgoraja miasto przestanie być obciążone przez ruch tranzytowy.

Ulice Biłgoraja wolne od samochodów ciężarowych

Ze względu na brak stosownych objazdów, ruch tranzytowy w kierunku Zamościa odbywa się przez Biłgoraj. Wiąże się to z dodatkowymi utrudnieniami na lokalnych drogach, nic więc dziwnego, że planowana budowa obwodnicy cieszy mieszkańców miasta. Obwodnica została wytyczona po północnej stronie drogi krajowej 74 i biegnie przez miejscowość Gorajec, omijając zabudowania. Dzięki temu samochody ciężarowe będą mogły wygodnie omijać Biłgoraj, zmierzając do punktów docelowych.

Droga obwodnicy będzie składać się z jednej jezdni dwupasmowej. Drogę oznaczono jako GP, czyli drogę główną ruchu przyspieszonego. Jezdnia wyniesie 7 metrów szerokości. Obwodnica ma być gotowa do 2027 roku, a prace nad jej budową ruszą w 2024 roku.

Projekt realizowany przy wsparciu programu 100 obwodnic

Rządowy program 100 obwodnic to szansa dla wielu regionów Polski. Dzięki programowi realizuje się inwestycje drogowe uważane za absolutnie priorytetowe. Inwestycje realizuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a budowa infrastruktury drogowej jest finansowana z budżetu Krajowego Funduszu Drogowego. Szacuje się, że na budowę 100 obwodnic KFD wyda niemal 28 mld zł. Obwodnice łącznie mają mierzyć 820 km długości. Dla porównania obwodnica Biłgoraja będzie sięgać 6,6 km długości.

W ramach programu buduje się obecne 15 obwodnic. W województwie lubelskim planuje się budowę aż 7 obwodnic.