2 listopada to dzień, który w historii Biłgoraja jest zawsze pełen smutku i refleksji. To właśnie tego dnia obchodzona jest rocznica tragicznych wydarzeń z 1942 roku, kiedy to Niemcy doprowadzili do zagłady znacznej części Żydów z tego miasta. Na pamiątkę tych straszliwych czasów, przy cmentarzu żydowskim na ulicy Konopnickiej, odbywają się regularnie uroczystości upamiętniające ofiary.

Nie inaczej było i w tym roku, kiedy to minęło dokładnie 81 lat od tamtych tragicznych zdarzeń. W tym wyjątkowym dniu, Biłgoraj tętnił specyficzną atmosferą. Uroczystości miały miejsce przy Ścianie Pamięci, umiejscowionej przed wejściem na cmentarz żydowski przy ulicy Konopnickiej. Zarówno władze miasta, jak i sami mieszkańcy zgromadzili się wspólnie, aby oddać hołd Żydom, którzy padli ofiarą II wojny światowej.

Jarosław Bondyra, zastępca burmistrza miasta, podczas ceremonii podkreślił ważność pamięci o tych, którzy zginęli. Przypomniał, że Biłgoraj od zawsze był miejscem spotkań różnych kultur i narodów, które tworzyły jedną społeczność. Zaznaczył, że przekazywanie historii jest warunkiem pamięci, a także przypomnieniem o konieczności życia w zgodzie i zapobieganiu dyskryminacji.