Pandemia koronawirusa spowodowała spadek zainteresowania badaniami profilaktycznymi. Raz, że dostęp do służby zdrowia w czasie lockdownu był utrudniony, a dwa — ludzie bali się korzystać z pomocy lekarzy w czasie, gdy szalał groźny wirus. Skutkiem tego jest wzrost zachorowań na groźne choroby, między innymi raka. Aby zachęcić Polaków do ponownego zainteresowania ochroną własnego zdrowia, zorganizowano świetną inicjatywę: program Profilaktyka 40 Plus.

Bezpłatne badania dla osób, które skończyły 40 lat

Wystarczy, że zarejestrujemy się na stronie pacjent.gov.pl, by uzyskać dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych. Warunek jest jeden — ukończone 40 lat. Po wypełnieniu krótkiej ankiety zainteresowani bezpłatnymi badaniami otrzymają wykaz placówek medycznych, które podpisały umowę z NFZ na wykonywanie badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. W kolejnym kroku należy zgłosić się do wybranej placówki i udać się na badania wraz z dowodem osobistym.


Bezpłatne badania profilaktyczne zostały podzielone na 3 pakiety: dla kobiet, mężczyzn, a także pakiet wspólny. Wśród badań znajdują się podstawowe metody diagnostyczne, między innymi morfologia krwi, badanie poziomu cholesterolu, stężenia glukozy, a także badania AlAT, AspAT i GGTP.

Profilaktyka ratuje życie

Mimo groźnej pandemii koronawirusa w Polsce wciąż najwięcej osób umiera na raka i choroby układu krążenia. Tak się składa, że w przypadku tego rodzaju schorzeń bardzo istotne są badania profilaktyczne. W ten sposób możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości i szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia. Dla chorych na nowotwór wczesne wykrycie komórek rakowych jest największą szansą na wyzdrowienie.


Bardzo zachęcamy do wykonywania badań profilaktycznych regularnie, raz w roku. Osoby ubezpieczone również mogą wykonywać je bezpłatnie, chociaż na wszystkie podstawowe badania trzeba rejestrować się osobno. Mimo to warto się poświęcić i zyskać spokój na przyszłość. Nie wspominając o tym, że badania profilaktyczne są szansą na uratowanie własnego życia. Z tego powodu badania prewencyjne warto wykonywać w każdym wieku.