Jeszcze kilka lat temu wiele osób nie dowierzało, gdy środowiska ekologiczne alarmowały o postępujących zmianach klimatycznych. Obecnie zmiany są widoczne gołym okiem i nie pozostaje nam nic innego, jak znaleźć sposób na to, aby chronić się przed skutkami ocieplenia klimatu. Odpowiednie kroki w tym kierunku podejmuje również zarząd Biłgoraja.

Ochrona infrastruktury i gospodarki

Na przykładzie Czech i Niemiec możemy przekonać się, jak poważne mogą być skutki globalnego ocieplenia. Powodzie, nawałnice, a nawet trąby powietrzne — takie zjawiska staną się codziennością. Warto zatem pomyśleć, jak można zapobiegać szkodom lub pozyskać środki na walkę ze skutkami dramatycznej pogody. Zarząd miasta Biłgoraja rozpoczął starania nad zapewnieniem bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom miasta.

Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu

Zarząd miasta chce opracować plan, w którym zostaną określone możliwe zagrożenia wynikające z postępujących zmian klimatycznych. Dodatkowo w dokumencie mają znaleźć się propozycje rozwiązań i środków zapobiegawczych, które mają stanowić rozwiązania dla skutków globalnego ocieplenia. Tego rodzaju pismo ułatwi również pozyskiwanie środków finansowych na adaptację miasta do zmian klimatu.


Przypominamy, że troska o przyszłość w dobie zmian klimatycznych nie jest jedynie zmartwieniem zarządu Biłgoraja. Zmiany klimatyczne to rzeczywistość, której obecnie nie da się uniknąć. Wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości każdego lata będziemy zmagać się z groźnymi zjawiskami atmosferycznymi, które w ostatnich latach zdarzają się coraz częściej. Sytuację pogarsza stanowisko koncernów i wielkich przedsiębiorstw, w tym fabryk odzieżowych, które z roku na rok zwiększają produkcję, a wraz z nią dramatycznie wyniszczają zasoby ziemskie. Ekolodzy zaznaczają, że konieczne są gruntowne zmiany w funkcjonowaniu społeczeństw, przede wszystkim należy walczyć z nadmierną produkcją i zatrważającą ilością generowanych śmieci.

Biłgoraj ze swoim planem jest jednym z pierwszych miast, które aktywnie przygotowują się na skutki globalnego ocieplenia.