Cmentarz przy ul. Lubelskiej wyposażono w nowy, stały element. To metalowy regał na… używane znicze. Jeśli chcesz wymienić wypalone znicze na inne, ale te obecne nadal wyglądają ładnie i są dobre do użytku, nie wyrzucaj ich. Zamiast tego postaw je na specjalnym regale. Ktoś inny kupi wkład i ponownie wykorzysta znicz.

Ekologiczne upamiętnianie zmarłych

Biłgoraj nie jest pierwszym miastem, które wprowadziło możliwość wymiany zniczy. Stalowe regały na używane znicze stoją także w innych miastach, na przykład w Wodzisławiu Śląskim. Tam pomysł znakomicie się przyjął.

Używane znicze w doskonałym stanie w ogromnych ilościach są wyrzucane na cmentarne śmietniki. To marnotrawstwo i powód, dla którego pojemniki na śmieci szybko stają się przepełnione. Władze miasta twierdzą, że dzięki możliwości oddania używanego znicza śmietniki wolniej będą się zapełniać. Ponowne użycie dobrego znicza jest ekologiczne i ekonomiczne. Osoby, które z powodów finansowych musiały rezygnować z regularnego zapalania zniczy na grobach bliskich, teraz będą mogły to robić.

Sprzedaż zniczy używanych

Większość ludzi uważa pomysł wykorzystywania używanych zniczy za udany. Z kolei ludzie, którzy nie zgadzają się z tym pomysłem, nie muszą w nim uczestniczyć. W ten sposób wszyscy są zadowoleni.

Przy okazji ponownego wykorzystywania zniczy warto wspomnieć o sprzedaży używanych zniczy. Taka sytuacja nie miała na szczęście miejsca w Biłgoraju. Kilka lat temu głośno było o tego typu oszustwach, bo inaczej nie można nazwać sprzedawania używanych (zebranych ze śmietników) zniczy w pełnej cenie. Tymczasem wiele osób zakupiło takie znicze i nawet się nie zorientowało, że pochodzą z drugiej ręki. To tylko udowadnia, że używane znicze mogą być tak samo dobre. W przypadku biłgorajskiej inicjatywy najważniejszy jest fakt, że używane znicze są dostępne nieodpłatnie.