Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami i placówki szkolne w Polsce zgłosiły już gotowość do przyjęcia uczniów. Ostatnie dni przed rozpoczęciem roku szkolnego to czas na kosmetyczne poprawki i ostatnie kontrole. Tym razem dyrektorzy i pracownicy szkół mają trudniejsze zadanie, gdyż w organizacji funkcjonowania szkół musieli uwzględnić pandemię koronawirusa.

Zmiany w polskich szkołach: nowe lektury i nowe zasady

Wiele wskazuje na to, że ten sezon szkolny będzie zdecydowanie bardziej zbliżony do normalnego w porównaniu do koszmarnego roku 2020, kiedy pandemia koronawirusa wprowadziła chaos w codzienne funkcjonowanie wielu sektorów życia społecznego. Placówki oświatowe miały całe wakacje na to, by jak najlepiej przygotować się do tegorocznych wyzwań i na razie wygląda na to, że wszystko się udało. Oczywiście czas na prawdziwą weryfikację przyjdzie, kiedy w szkołach pojawią się uczniowie.

W tym sezonie jesienno-zimowym najwięcej szumu wywołała kolejna zmiana lektur szkolnych. Przemysław Czarnek usunął z listy wiele dotychczasowych lektur i zastąpił je, w swoim mniemaniu, bardziej wartościowymi. Obecny wykaz lektur ma być bardziej zbliżony do kultury polskiej i europejskiej. W wykazie pojawiło się więcej polskich autorów i więcej nawiązań do historii naszego kraju. Nie brakuje również pozycji religijnych. Czy te zmiany są korzystne, czy nie? O tym również przekonamy się za jakiś czas.

WDŻ o dowolnej godzinie i WF z zachowaniem dystansu społecznego

Dotychczas lekcje wychowania do życia w rodzinie odbywały się albo podczas pierwszej, albo ostatniej godziny lekcyjnej. Teraz będą mogły odbywać się o dowolnej porze, co bez wątpienia będzie korzystne dla nauczycieli tego przedmiotu. Dzięki zmianie będą mieli oni takie same zasady pracy jak nauczyciele innych przedmiotów.

Zapowiedziano również zmiany dotyczące wychowania fizycznego. Dzieci niestety będą musiały zrezygnować z gier zespołowych, w których niemożliwe jest utrzymanie dystansu społecznego. Zajęcia będą również odbywały się przeważnie na świeżym powietrzu, co akurat było praktykowane również przed pandemią.

Najbardziej zauważalną zmianą będzie zrezygnowanie z wyjść grupowych. Wycieczki do kina czy teatru, a także wspólne występy na terenie szkoły nie będą się odbywać. Zapowiedziano także, że każda szkoła ma prawo wprowadzić również własne rozwiązania organizacyjne, indywidualnie dostosowane do charakteru placówki.