Kilka dni temu lokalny portal biłgorajski opublikował dane dotyczące szczepień przeciwko Covid-19 w Polsce i w samym Biłgoraju. Zgodnie ze statystykami szczepionki przyjęła ponad połowa obywateli naszego kraju. Z kolei w mieście ponad połowa nie przyjęła szczepienia. Redaktorzy portalu bilgorajska.pl poruszyli kwestię, która pojawia się w mediach już od dłuższego czasu. Mianowicie uznano, że szczepienie się jest naszym obowiązkiem, gdyż niezaszczepieni blokują szpitale.

Dramatyczna sytuacja służby zdrowia trwa od wielu lat

To prawda, że koronawirus zmobilizował wszystkie siły w polskich szpitalach. Cenę za to płacą nie tylko pracownicy szpitali, którzy robią nadgodziny od wielu miesięcy, ale również pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe.

Chorzy nie mają szans na dobrą opiekę z powodu pacjentów chorych na Covid-19. Tak przynajmniej brzmi oficjalna narracja. Czy jednak to prawda? Niestety nie, bo problem w polskiej służbie zdrowia trwa od dziesięcioleci. Koronawirus natomiast uwydatnił wszystkie niedociągnięcia systemu.

Obwinianie osób niezaszczepionych (a przecież zaszczepieni też często wymagają hospitalizacji z powodu Covid-19) za brak personelu i funduszy w szpitalach jest ogromnym nadużyciem. Problem sięga o wiele dalej.

Czy można jeszcze mówić o w pełni zaszczepionych osobach?

W najbliższych miesiącach minie data ważności pierwszych certyfikatów covidowych. Czy osoby, które mają za sobą jedno lub dwa szczepienia, tak samo chętnie przyjmą trzecią dawkę szczepionki? Prawdopodobnie nie. Obecne statystyki mówią o niecałych 50% w pełni zaszczepionych Polaków, czyli osób, które przyjęły 2 dawki preparatu. Jedną dawką zaszczepiło się nieco ponad 57% społeczeństwa.

Ludzie nie traktują obowiązku szczepień poważnie z powodu chaosu informacyjnego obecnego w mediach. Nie chodzi już o strach przed powikłaniami, które stanowią naprawdę niskie ryzyko, ale o samą skuteczność szczepionek. Wirus nadal się rozprzestrzenia i nadal jesteśmy zobowiązani do przestrzegania obostrzeń, a tego zaszczepieni mieli przecież uniknąć.

Może Cię zainteresować: https://zaganinfo.pl/pandemia-osob-niezaszczepionych-nagonka-na-osoby-ktore-odmowily-szczepienia-przeciwko-covid-19/.