Rok 2022 w Polsce upływa pod znakiem mandatów. Zmiana przepisów drogowych stała się prawdziwą zmorą kierowców, ale warto pamiętać, że wysokie mandaty mogą dotyczyć również pieszych i rowerzystów. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Biłgoraja.

2500 zł mandatu dla biłgorajskiego rowerzysty

Policjanci z biłgorajskiej drogówki patrolowali okolice miasta, kiedy zauważyli rowerzystę jadącego bez włączonych świateł. Było już po zmroku, co dodatkowo działało na niekorzyść cyklisty. Potem było już tylko gorzej.

Funkcjonariusze zatrzymali podróżującego rowerem i standardowo wykonali badanie alkomatem. Mężczyzna, 40-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego, miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Taki wynik przesądził o losie rowerzysty, który dostał najwyższy mandat w wysokości 2500 zł. Karę w wysokości przeciętnej pensji netto 40-latek z pewnością boleśnie odczuje. Trzeba jednak pamiętać, że kierowanie dowolnym pojazdem przy jednoczesnym byciu pod wpływem alkoholu, to tworzenie dużego zagrożenia na drodze. Warto być odpowiedzialnym ze względu na siebie i innych.

Ludzie oburzeni wysokością mandatów w 2022 roku

Nowe przepisy drogowe nie cieszą się uznaniem wśród Polaków. Z jednej strony trudno się temu dziwić. Mandat karny w wysokości 2500 zł to cios w kieszeń. A warto zauważyć, że policjanci nadzwyczaj chętnie wlepiają wysokie kary. Z drugiej strony są to mandaty przeznaczone dla osób kierujących pod wpływem alkoholu lub takich, którzy przekraczają dozwoloną prędkość o ponad 70 km/h.

Naturalnie nowe przepisy zawierają jeszcze inne ustalenia, które uderzają w przeciętnych kierowców, ale uczciwie przyznajemy, że nietrzeźwych i piratów drogowych nie jest nam szkoda. Dorośli ludzie powinni zdawać sobie sprawę, jakie zagrożenie stanowią na drodze, kiedy decydują się na jazdę pod wpływem. Czy w mediach pojawia się mało newsów o śmiertelnych wypadkach z udziałem pijanych? Cierpią w nich zupełnie niewinni ludzie, dzieci i całe rodziny. Tylko dlatego, że ktoś nie mógł się powstrzymać od prowadzenia auta po wypiciu procentów. A taki wysoki mandat być może zniechęci niektórych do brawurowych działań.