W związku z rozpoczęciem konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy do Polski przyjeżdżają zrozpaczeni uchodźcy. Nasz kraj zadeklarował gotowość pomocy Ukraińcom szukającym schronienia i na nasze tereny już przybyły pierwsze pociągi z uchodźcami. W związku z tym samorządy w kraju przygotowują miejsca na nocleg i organizują zbiórki odzieży i artykułów pierwszej potrzeby. Okazuje się, że Biłgoraj nie może włączyć się w pomoc.

Biłgoraj nie ma budynków, które można przeznaczyć na noclegownie

Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego już na początku lutego wysyłał do samorządów informacje o możliwej potrzebie udostępnienia lokali na rzecz uchodźców. Urzędy Miejskie otrzymały pytania o obecność budynków i lokali, które można przeznaczyć na tymczasowe lokum dla uchodźców.

Okazało się, że Biłgoraj takich budynków i lokali nie ma. Co prawda miasto może przystosować szkoły i świetlice, ale Urząd Miasta takiej gotowości nie zadeklarował. Wygląda więc na to, że uchodźcy z Ukrainy nie będą przebywać w Biłgoraju, chyba że u osób prywatnych.

Chętni mogą wesprzeć uchodźców za pośrednictwem zweryfikowanych zbiórek. Fundacje i organizacje w Polsce będą również zbierać ubrania i artykuły pierwszej potrzeby, ponieważ uchodźcy nie mają przy sobie praktycznie nic.

Jak radzić sobie z obecną sytuacją?

Obecna sytuacja w Europie i na świecie jest bardzo napięta. Nie pomagają również setki fałszywych informacji wywołujących panikę. Najważniejsze więc, by nie poddawać się tej panice i weryfikować informacje dostępne w sieci i w telewizji, bo media traktują tę tematykę jako okazję do zrobienia wyświetleń, niestety.

Chętne osoby oraz takie, które mają możliwości, mogą zaangażować się w pomoc charytatywną dla uchodźców. Działanie także pomaga w walce z własnym strachem. Bądźmy dla siebie dobrzy i nie ulegajmy negatywnym emocjom, przez które będziemy działać na szkodę innych.

O konflikcie zbrojnym na Ukrainie pisano również tutaj: https://tarnobrzeginfo.pl/wojna-na-ukrainie-prezydent-miasta-wydal-oswiadczenie/.