W ostatnich 2 latach drastycznie spadła liczba zainteresowanych szkoleniami w zakresie sprawowania pieczy nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej. Liczby są przerażające, dlatego pracownicy fundacji SOS Wioski Dziecięce zachęcają do podjęcia współpracy i tworzenia rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka w placówkach udostępnianych przez fundację.

Kilkadziesiąt tysięcy dzieci w Polsce nie ma rodziców

Według najnowszych danych aż 72 tysiące dzieci w Polsce nie ma rodziców zdolnych tworzyć im bezpieczny i kochający dom. Z kolei liczba istniejących rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych nie przekracza 36 tysięcy. Te smutne dane są widoczne również w Biłgoraju, gdzie na 169 potrzebujących dzieci tylko 9 mogło otrzymać dom. Pozostałe dzieci musiały zostać w słabo przystosowanych placówkach ogólnych.

Warto zaznaczyć, że wiele dzieci przebywających w domach dziecka nie może zostać objętych adopcją. W związku z tym rodziny zastępcze są jedyną szansą na normalne rodzinne życie dla nich. Rodzicami SOS mogą stać się praktycznie wszyscy, również małżeństwa posiadające już własne dzieci.

Spadek zainteresowania szkoleniami na rodziców zastępczych ma związek z pandemią. Ludzie zniechęceni koniecznością stosowania się do obostrzeń zrezygnowali z podejmowania aktywności, a organizacja SOS Wioski Dziecięce musiała przystosować się do działalności online. Teraz trwają prace nad zwiększeniem liczby Rodziców SOS.

Stwórz rodzinę zastępczą w jednej z Wiosek Dziecięcych

SOS Wioski Dziecięce to organizacja posiadająca budynki przystosowane dla dużych rodzin. Osoby, które są chętne do zaopiekowania się dziećmi z domów dziecka, mogą zamieszkać na terenie Wioski Dziecięcej lub w pobliżu. Co ciekawe, Rodzice SOS współpracują ze specjalistami, co z pewnością ułatwia im tworzenie zdrowego i bezpiecznego domu dla dzieci. Rodzice SOS mają do pomocy terapeutów, psychologów i pedagogów. Nowi opiekunowie nie zostaną pozostawieni samym sobie.

Chętni mogą zgłaszać swoją kandydaturę pod adresem: [email protected]. W wiadomości e-mail należy przesłać CV oraz list motywacyjny.