Analizując historię Polski aż trudno nam uwierzyć, że na przestrzeni tak burzliwych dziejów ocalały przedmioty sprzed setek lat. A jednak nasze państwo kryje w sobie zakamarki, gdzie do dzisiaj możemy znaleźć historyczne pamiątki, niektóre naprawdę niezwykle stare. Poszukiwaniami najczęściej zajmują się doświadczeni archeolodzy i tak było również i tym razem.

Nadleśnictwo Józefów ze średniowiecznym skarbem

Praca archeologa jest żmudna i często wręcz nudna. Ale warto się poświęcać dla radosnych chwil związanych z odkryciami. Taka radość przypadła w udziale mieszkańcowi Józefowa w powiecie biłgorajskim. Mężczyzna uzyskał zgodę od Nadleśnictwa i rozpoczął poszukiwania pamiątek, które w pięknych lasach pozostawiła przeszłość.

Zwykły spacerowicz z powiatu z pewnością złapie się za głowę. Dziś trudno sobie wyobrazić, że w naszej codzienności dawno temu toczyło się zupełnie inne życie. I dowody na to dawne życie udało się znaleźć mieszkańcowi Józefowa. Znalezisko zabezpieczono na czas przybycia zespołu wykwalifikowanych archeologów i konserwatorów zabytków.

Średniowieczna broń znaleziona w lesie

Na terenie Nadleśnictwa Józefów znajdują się obecnie pamiątki po średniowiecznym uzbrojeniu. Mężczyzna, który dokonał tego odkrycia, natychmiast podzielił się swoimi wnioskami z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków i sprawę przejęli eksperci. Dokładne miejsce znaleziska jest tajemnicą, zostało również odpowiednio zabezpieczone. Wszystko po to, by ciekawscy spacerowicze nie zniszczyli odkryć.

Mieszkaniec Józefowa znalazł grot włóczni, żelazną ostrogę i bełt do kuszy. Niektóre elementy pochodzą z wczesnego średniowiecza, co dodatkowo podnosi ich wartość pod względem historycznym. Elementy zachowały się w całości, ale ząb czasu dokonał swoich zniszczeń, w związku z czym przedmioty te wymagają ostrożnego traktowania.

Warto wspomnieć, że dotychczas polscy archeolodzy znaleźli na terenie kraju około 300 średniowiecznych włóczni. Większości znalezisk dokonano pod wodą, w miejscowościach województwa wielkopolskiego. Poszukiwania średniowiecznych skarbów wciąż trwają i wkrótce wiele z nich będziemy mogli podziwiać w muzeach.