W miniony weekend do Biłgoraja przybyła Mobilna Strefa Zdrowia będąca częścią większej akcji pod tytułem Zdrowe Życie. Biłgoraj, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, skorzystał z tego nowoczesnego programu profilaktycznego. Dotychczas nie prowadzono w kraju akcji na taką skalę — podczas wydarzenia każdy mógł się bezpłatnie przebadać.

Profilaktyka to krok ku dłuższemu życiu

Program Zdrowe Życie rozpoczęto w Warszawie. Na uroczystej inauguracji pojawił się sam prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Prezydent Polski podkreślił, że profilaktyka to milowy krok ku dłuższemu życiu. Społeczeństwo musi się badać, by średnia wieku uległa wydłużeniu. Niestety profilaktyka zdrowia w Polsce wciąż jest bardzo słaba. Polacy niechętnie się badają, jeśli nic im nie dolega. Służby zdrowia nikt nie lubi i nie ma w tym nic dziwnego, ale badania profilaktyczne chronią nas przed dłuższymi wizytami w obiektach należących do służby zdrowia. Warto o tym pamiętać.

Wczesne wykrycie chorób groźnych dla zdrowia, głównie nowotworów, daje nam szansę na łagodniejsze i skuteczniejsze leczenie. Profilaktyka zdrowia jest również formą zapobiegania chorobom.

Biłgoraj z Mobilną Strefą Zdrowia

Program profilaktyki zdrowotnej rozpoczęto w Warszawie. Niedługo później Mobilna Strefa Zdrowia zawitała do Łomży i Stalowej Woli, a teraz także do Biłgoraja. Bezpłatne badania profilaktyczne były w mieście dostępne w miniony weekend, w sobotę i niedzielę. Punkt badań zorganizowano na parkingu przy Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy strażackie, mające dodatkowo zachęcić ludzi do zatrzymywania się na krótkie i bezbolesne badania. Co najważniejsze, ta akcja profilaktyczna jako pierwsza była przeznaczona dla osób w każdym wieku. Dotychczas na darmowe badania mogli liczyć wyłącznie seniorzy, a przecież na nowotwory chorują także osoby dużo młodsze.

Pamiętajmy, że w przypadku badań profilaktycznych nie musimy umawiać się na już, dlatego długie kolejki nie powinny nas zniechęcać. A na badania raz w roku każdy znajdzie czas.