W związku z agresywną polityką Rosji wobec krajów wspierających Ukrainę, państwa Europy zajmują się prewencyjną dystrybucją jodku potasu. W przypadku zagrożenia radiacyjnego jodek potasu chroni tarczycę przed wchłanianiem rakotwórczych substancji. Zapasy jodku dotarły już do Biłgoraja, skąd będą rozdzielane do ośrodków dystrybucji w gminie.

Postępowanie na wypadek skażenia radioaktywnego

Jeśli Rosja zdecyduje się na użycie bomby atomowej w Ukrainie, chmura radioaktywna dotrze także do Polski. Podobna sytuacja miała miejsce w momencie katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku. Skażenie radioaktywne jest niemniej groźne niż sam wybuch. Osoby znajdujące się na obszarze największej radiacji, umierają najczęściej w ciągu kilku dni lub miesięcy. Z kolei w miejscach, gdzie skażenie jest mniejsze, znacząco wzrasta ryzyko zachorowania na raka. Aby chronić społeczeństwo przed nowotworami, opracowano specjalny plan dystrybucji jodku potasu. Związek chemiczny blokuje tarczycę przed wchłanianiem radioaktywnych związków, tym samym niwelując ryzyko zachorowania na raka z powodu radiacji.

Jak przyjmować jodek potasu?

Jodek potasu podaje się przede wszystkim ludziom młodym i niechorującym na schorzenia tarczycy. Naczelna Izba Aptekarska podała zalecaną dawkę jodku potasu dla dzieci powyżej 12 roku życia oraz dorosłych do 60 roku życia (2 tabletki). Uważa się, że dla osób po 40 roku życia przyjmowanie jodku potasu może być niekorzystne, ale wciąż jest dopuszczalne. Tabletki z jodkiem potasu powinny otrzymać także dzieci, w tym niemowlęta. Dla dzieci od 2 do 12 lat zaleca się podanie 1 tabletki. Niemowlęta, które skończyły miesiąc i dzieci do 3 lat powinny przyjąć pół tabletki. Z kolei noworodki powinny otrzymać 1/4 tabletki. Tabletki z jodkiem potasu należy przyjąć w ciągu 2-8 godzin od usłyszenia komunikatu o skażeniu radioaktywnym.