Stacja PMS służy do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. W Polsce jest ponad 50 takich stacji, z czego 7 w województwie lubelskim. Badacze z Państwowej Agencji Atomistyki uznali, że kolejna stacja PMS powinna stanąć właśnie w gminie Biłgoraj, na co wydano zgodę. Urządzenie umieszczono na terenie Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce.

Rozbudowa systemu monitoringu radiacyjnego

Stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych zwiększają bezpieczeństwo regionów, w których są umieszczone. Dodatkowo ułatwiają pracę ekspertom z Państwowej Agencji Atomistyki. W Polsce trwa rozbudowa systemu monitoringu radiacyjnego, dlatego każdego roku na terenie kraju pojawiają się stacje PMS. Na terenie Lubelszczyzny takie stacje znajdują się między innymi w Zamościu, Kraśniku, Radzyniu Podlaskim i wspomnianej wyżej Teodorówce. Łącznie na terenie Polski pracują 52 stacje. W przyszłości może  być ich więcej.

Dzięki stacjom PMS jest możliwe wykrywanie skażeń promieniotwórczych we wczesnym stadium, co pozwala również na lepsze prognozowanie rozwoju skażenia i dopasowane reakcje na sytuacje kryzysowe.