W ramach prowadzonej przez rząd akcji „Rozświetlamy Polskę”, jednym z głównych celów jest przyspieszenie procesu modernizacji systemów oświetleniowych na drogach w całym kraju. Możliwość aplikowania o środki finansowe na ten cel została ogłoszona pod koniec sierpnia. Wśród gmin powiatu biłgorajskiego, to właśnie gmina Biłgoraj otrzymała największe wsparcie.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, program ma na celu modernizację obecnej infrastruktury oświetleniowej na drogach, a dokładniej wymianę już istniejących opraw świetlnych. Kluczowym rozwiązaniem, które zostało wskazane jako najbardziej efektywne, jest instalacja nowoczesnego, energooszczędnego oświetlenia LED we współpracy z zaawansowanymi systemami zarządzania.

Obecnie szacuje się, że liczba opraw oświetlenia drogowego w Polsce wynosi około 3,4 miliona. Dominują tu stary typ oświetlenia – sodowy, o mocy od 50 do 400 watów, które jest znacznie bardziej energochłonne. Roczne zużycie energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia wynosi około 3 terawatogodziny (TWh).

Od 28 sierpnia samorządy – gminy miejskie, miejsko-wiejskie oraz wiejskie, a także związki międzygminne – miały możliwość ubiegania się o finansowanie ze środków programu „Rozświetlamy Polskę”. Proces ten odbywał się w ramach dziewiątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.