Ministerstwo Sportu i Turystyki ustanowiło Województwo Lubelskie gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży dla sportów letnich w 2024 roku. Wydarzenie to zostanie zorganizowane na terenie naszego regionu po raz czwarty, jednak wcześniejsze edycje w 1999, 2005 i 2020 roku koncentrowały się tylko na sportach halowych. W poniedziałek, podczas konferencji prasowej w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, temat ten był omawiany przez takie osoby jak Zbigniew Wojciechowski – wicemarszałek, Paweł Danielczuk – prezes Lubelskiej Unii Sportu, oraz Agnieszka Drozd-Bownik – dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki UMWL.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest najważniejszym wydarzeniem sportowym na szczeblu krajowym, które pełni funkcję mistrzostw Polski w różnych dyscyplinach sportowych. Zawodnicy biorący udział w tych zawodach to dzieci oraz młodzież od 13 do 17 lat, reprezentujący kategorię kadet (junior młodszy). Od 1995 roku olimpiada ma miejsce każdego roku, podzielona na trzy bloki: zimowy, halowy i letni, od momentu wprowadzenia tej formuły w 2016 roku.

Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa, dziękował Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz wszystkim partnerom z całego regionu, w tym samorządom i związkom sportowym. Podkreślił, że Olimpiada jest niezwykłą okazją do promocji województwa. Szczególną korzyść odniosą dzieci i młodzież, które – jak ma nadzieję Wojciechowski – po udziale w olimpiadzie będą chciały jeszcze intensywniej zajmować się sportem. Wicemarszałek nawiązał również do poprzedniej edycji olimpiady z 2020 roku, przypominając, że pomimo pandemii udało się z sukcesem przeprowadzić zawody w sportach halowych. W związku z tym, postanowiono zaproponować Ministerstwu Sportu i Turystyki organizację kolejnej edycji w 2024 roku na terenie województwa lubelskiego.