Biłgorajscy stróże prawa prowadzą postępowanie, którego celem jest wyjaśnienie sprawy potencjalnego naruszenia ciszy wyborczej w przestrzeni wirtualnej. Pierwsza informacja na ten temat dotarła do nich w niedzielę, 9 czerwca.

Zgodnie z prawem, od północy z piątku na sobotę do momentu zamknięcia lokali wyborczych, obowiązuje cisza wyborcza. Oznacza to całkowity zakaz wszelkiego rodzaju agitacji politycznej, bez względu na formę jej prowadzenia, a więc także w sieci.

Naszym źródłem informacji jest podinspektor Tomasz Kasprzyk z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. Według jego relacji, na terenie powiatu biłgorajskiego doszło do jednego incydentu wyborczego w tym okresie.

Faktyczne doniesienie o możliwości naruszenia ciszy wyborczej wpłynęło do biłgorajskiej komendy około godziny 20:00 w niedzielę, 9 czerwca. Informacja pochodziła od Państwowej Komisji Wyborczej. Sprawą było umieszczenie zdjęcia karty do głosowania ze zaznaczonym nazwiskiem kandydata na jednym z portali internetowych.

W wyniku początkowych ustaleń okazało się, że mieszkaniec Tarnogrodu, po oddaniu głosu w jednym z biłgorajskich lokali wyborczych, zrobił zdjęcie swojej karty do głosowania. Zamiast wysłać je bezpośrednio do kandydata, przez pomyłkę opublikował je w sieci.