Każdy region ma swoje ciekawostki i cechy charakterystyczne. Dzisiaj skupimy się na kuchni typowej dla regionu biłgorajskiego. Jesteśmy ciekawi, czy znacie te potrawy i czy przyrządzacie je w swojej kuchni?

Nieurodzajna ziemia

Dawniej produktów nie sprowadzano do miast z różnych zakątków kraju i świata. Ludzie musieli pracować na tym, co mieli. Do Biłgoraja docierały zatem produkty z okolicznych gospodarstw rolnych. Biłgorajską ziemię uważa się za niezbyt urodzajną, dlatego tradycyjną kuchnię biłgorajską określa się jako mało wysublimowaną i raczej prostą.
Powyższe fakty wcale nie oznaczają, że kuchnia regionalna jest nudna i mało smaczna. Wręcz przeciwnie! W końcu kto nie lubi ziemniaków? To właśnie ziemniaki były podstawą do wielu regionalnych dań. Mieszkańcy regionu chętnie wykorzystywali także kaszę gryczaną i produkty mleczne. Charakterystycznym składnikiem w daniach z regionu jest także olej lniany, żurawina i…cebula.

Pieróg biłgorajski i żurawinówka

Chyba najbardziej rozpowszechnionym daniem biłgorajskim jest tak zwany pieróg biłgorajski. To danie, które wykorzystuje ziemniaki, kaszę gryczaną, smalec, ser biały, śmietanę i klasyczne przyprawy, takie jak sól i pieprz. Do tego suszona mięta i gotowe! Całość należy oczywiście upiec. W efekcie uzyskamy danie przypominające wyglądem pyszny pasztet domowej roboty, ale smak jest oczywiście inny. Zdecydowanie jest to potrawa, której warto spróbować.


Na uwagę zasługuje także zupa cebulowa. Chociaż cebula nie kojarzy się w Polsce najlepiej, to faktem jest, że smakuje wybornie i wzbogaca mnóstwo polskich potraw. Dobrze przyrządzona zupa cebulowa jest nie tylko zdrowa, ale również bardzo smaczna. Przy okazji cebuli warto wspomnieć także o cebularzu, który także jest przysmakiem regionalnym, szczególnie znanym w Lublinie.


Wiele zastosowań w kuchni ma także żurawina błotna. Możemy przyrządzić z niej znakomity dżem lub… żurawinówkę. W regionie biłgorajskim żurawinówka to bardzo znana nalewka, której moc może dochodzić do 35 procent. Nalewka ma piękny kolor i dobrze wyważony smak. Czuć słodycz przełamaną przyjemną kwaskowatością.
Żurawina błotna jest w tych okolicach tak popularna ze względu na smak, szerokie zastosowanie i wytrzymałość krzewu. Rosnąca w pobliżu Biłgoraja żurawina błotna daje owoce późną jesienią. Co ciekawe, owoce są w stanie przetrwać do wiosny! Z tego względu nikogo nie dziwi jej stała obecność na biłgorajskich stołach.