Mimo że największe kontrowersje związane ze szczepionkami są już za nami, wiele osób wciąż otwarcie sprzeciwia się tej formie ochrony przed koronawirusem. Tymczasem eksperci oraz władze kraju przekonują, że szczepionka jest naszą jedyną nadzieją na powstrzymanie groźnej pandemii.

Powiat biłgorajski z niskim wskaźnikiem szczepień

Przez powiat biłgorajski przejeżdża tak zwany szczepieniobus, który umożliwia szybkie i jednorazowe szczepienie pod opieką medyków. To jeden z najszybszych i najwygodniejszych sposobów na przyjęcie szczepionki — bez rejestracji i czekania. W ten sposób zachęca się mieszkańców powiatu do zabezpieczenia się przed koronawirusem, w tym przed groźnym wariantem Delta.


Statystyki nie są zadowalające. Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego, podobnie jak mieszkańcy wielu innych regionów w Polsce, wydają się nie być zainteresowani szczepionką. Średnia szczepień wynosi nieco ponad 30%. Przy okazji warto wspomnieć, że najwyższy wskaźnik osób zaszczepionych w Polsce wynosi około 60%, najniższy — około 14%. Daleko nam do bezpiecznego wskaźnika, kiedy to większa część społeczeństwa zostanie zaszczepiona pełną dawką.

Możliwe mieszanie szczepionek i szczepionki dla dzieci

Zachęcanie Polaków do szczepień obejmuje kolejne ułatwienia, a badania nad skutecznością szczepionek pozwalają już łączyć pierwszą i drugą dawkę szczepionek pochodzących od różnych firm. Dodatkowo możliwe jest przyjmowanie szczepionki w dowolnym regionie. Biorąc pod uwagę łatwy dostęp i brak jakichkolwiek opłat, szczepienie jest dostępne praktycznie dla każdego.


Obecnie szczepionki mogą przyjmować osoby od 12 roku życia, przez co kładzie się duży nacisk także na szczepienia nastolatków. Trwają również prace nad dawką szczepionki odpowiednią dla młodszych dzieci. Wszystko po to, by umożliwić dzieciom normalny powrót do szkoły, a także rezygnację ze zdalnego trybu nauczania.


Jeśli wskaźnik szczepień nie wzrośnie, prawdopodobnie czeka nas kolejny lockdown z powodu czwartej fali koronawirusa. Małe zainteresowanie szczepieniami może być także spowodowane okresem wakacyjnym. Statystyki powinny wzrosnąć pod koniec lata.