Czasami nie trzeba wiele poświęcać, by móc komuś wiele dać. Doskonałym przykładem takiego zjawiska jest honorowe krwiodawstwo. To nic nie kosztuje, nie boli i nie szkodzi zdrowiu, a tak wiele może zmienić! 24 sierpnia w Biłgoraju rusza kolejna akcja policjantów, którzy zachęcają do oddawania krwi. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tekście.

Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju zorganizowała mobilny punkt krwiodawstwa

To nie pierwsza taka inicjatywa. Policjanci z Biłgoraja ponownie zapraszają chętnych do oddania krwi, organizując w tym celu całe wydarzenie. 24 sierpnia (wtorek), od godziny 8:30 do 12:30 będzie można zjawić się pod budynkiem miejskiej Komendy Policji, by oddać krew bez żadnej rejestracji i długiego oczekiwania.

Mobilny punkt krwiodawstwa stanie na parkingu obok Komendy Policji w Biłgoraju przy ulicy Polnej 1. Warto na ten dzień załatwić sobie wolne (honorowi dawcy krwi mają prawo do 1 dodatkowego dnia wolnego — odpowiedni świstek można otrzymać po oddaniu krwi). Zgromadzony zapas krwi zostanie przeznaczony dla ofiar wypadków i chorób. Zebrana krew z pewnością szybko zostanie użyta — obecnie bardzo jej brakuje w magazynach.

Oddaj krew — to nie boli!


Jeśli masz ukończone 18 lat i mniej niż 65 lat, a także ważysz więcej, niż 50 kg, możesz zgłosić się do punktu poboru. Istotne jest również zdrowie — krwi nie mogą oddawać osoby przeziębione lub zmagające się z innymi czasowymi chorobami. O dokładnych wytycznych można przeczytać na stronie stacji krwiodawcy.org. I chociaż lista jest długa, to tak naprawdę zdecydowana większość chętnych może oddać krew.

Nie bójcie się ukłucia, bo wprawne dłonie pielęgniarzy i pielęgniarek mają ogromne doświadczenie w delikatnym kłuciu. Wystarczy odwrócić głowę i gotowe! Kilka minut i 400 ml krwi znajdzie się w specjalnym woreczku, gotowe, by uratować komuś życie. Czy to nie jest wspaniałe?

Przed pobraniem krwi, zanim wyjdziesz z domu, zjedz lekkie śniadanie i wypij szklankę wody. Tuż przed pobraniem krwi skosztuj słodkiego cukierka. Dzięki temu będziesz czuć się dobrze podczas oddawania krwi.
Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji zorganizowanej przez biłgorajskich policjantów!