Czy rodzice dzieci, które nie dostały się do żadnego żłobka, mogą odetchnąć z ulgą? Na pewno zyskali dodatkową szansę, ponieważ żłobek samorządowy w Biłgoraju ma wolne miejsca dla dzieci spoza miasta.

Korzystne zmiany dzięki Radzie Miasta

Żłobek samorządowy przy ulicy Przemysłowej 50 będzie przyjmował również dzieci spoza Biłgoraja. Zdecydowano o tym na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta. Powodem takiej decyzji były liczne petycje i wnioski składane przez rodziców dzieci zamieszkałych okoliczne miejscowości.


Od niedawna żłobek samorządowy jest otwarty również dla dzieci z okolicznych miejscowości, ale warunkiem przyjęcia dziecka niebędącego mieszkańcem Biłgoraja są wolne miejsca. Trzeba się zatem spieszyć, by zarezerwować swojemu maluchowi wolne miejsce.

Kosztowny żłobek dla dzieci z okolicznych miejscowości

Żłobki nie są tanie, jednak rodzice małych dzieci nie mają wyboru, chcąc wrócić do pracy. Warto zaznaczyć, że rodzice dzieci spoza Biłgoraja będą musieli zapłacić faktyczną kwotę utrzymania jednego dziecka w żłobku. Zapłacą zatem więcej od rodziców dzieci z miasta. Kwotę miesięcznej opłaty ustalono na podstawie wydatków z 2020 roku — faktycznego kosztu miesięcznego utrzymania dziecka w żłobku. Kwota sięga blisko 1400 zł.

Problem z miejscami w żłobkach istnieje w Polsce już od wielu lat. Placówek tego typu wciąż jest w naszym kraju za mało w stosunku do liczby urodzeń. Jednocześnie pojawia się dużo żłobków prywatnych, jednak miesięczny koszt pobytu dziecka w żłobku jest dla wielu rodziców zbyt kosztowny. Nic dziwnego zatem, że dużą popularnością cieszą się żłobki samorządowe, które są dużo tańsze. Za miesięczny pobyt malucha w żłobku samorządowym zapłacimy około 400 zł. W prywatnym o 1000 zł więcej. Niestety rodzice dzieci spoza Biłgoraja nie mogą liczyć na zniżki, a żłobek samorządowy znaczy dla nich tyle, co żłobek prywatny.


Czy trudna sytuacja rodziców małych dzieci ulegnie poprawie? Trudno powiedzieć, na pewno nie w najbliższym czasie. Obecnie wciąż najbardziej opłacalne jest pozostanie jednego z rodziców w domu, co również nie stanowi idealnego rozwiązania.