Zastanawialiście się kiedyś, jakie skarby mogą znajdować się wśród rupieci na strychach starych domostw? Chociaż takie ciekawostki kojarzą nam się głównie z historiami z Ameryki, gdzie domy istotnie były w stanie przetrwać wiele lat (domy w Polsce w większości zniszczyła wojna), to biłgorajskie znalezisko udowadnia, że i u nas zdarzają się niesamowite znaleziska sprzed wieków.

Kilkusetletnia pamiątka z Peru

W jednym z domów w okolicy Biłgoraja odkryto tajemniczą paczuszkę. Mieszkańcy rozpakowali przesyłkę i odkryli potłuczone fragmenty ceramicznego naczynia. Jako że dom należał do syna dawnego pracownika poczty, szybko zorientowano się, że zniszczony przedmiot może mieć wartość historyczną. Znalezisko przekazano do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Tam natychmiast rozpoczęto badania nad ozdobnym naczyniem.


Okazało się, że ceramika pochodzi sprzed kilkuset lat, a dokładniej z okresu między XII a XVI wiekiem. Naczynie jest jednym z wyrobów dawnej peruwiańskiej kultury — Chimú. Skąd takie znalezisko w Polsce? Warto przypomnieć sobie historię i wiedzieć, że w XIX i XX wieku Polacy dużo podróżowali.

Przedwojenna poczta — przesyłki, które nie dotarły

Jakim cudem cenny przedmiot przeleżał zapomniany na strychu przez wiele lat? Winna jest oczywiście wojna. Paczka niefortunnym zbiegiem okoliczności prawdopodobnie nie zdążyła trafić w ręce adresata. II Wojna Światowa na długo zgasiła w Polakach myśl o jakichkolwiek pamiątkach. Najwyraźniej jednak pracownik poczty nie tracił nadziei, że kiedyś dostarczy przesyłkę. W związku z tym schował ją na strychu swojego domu, by doczekała lepszych czasów. Nie wiemy, co się stało, ale paczka nigdy nie trafiła do odbiorcy. Można się tylko domyślać, jaki był tego powód.


Sam prezent jednak przetrwał i w końcu doczekał się należnej uwagi. W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej eksponatem zajął się doktor Konrad Grochecki, który cierpliwie poskładał potłuczone kawałki.
Efekt jest bardzo miły dla oka, nie wspominając już o wartości takiego znaleziska. Ceramiczne naczynie jest obecnie częścią wystawy w Muzeum w Biłgoraju.