W sobotę czwartego września na biłgorajskim Placu Wolności pojawili się miłośnicy czytania. W tym roku, podczas jubileuszowej rocznicy Narodowego Czytania, odkrywano piękno dzieła Gabrieli Zapolskiej. Chodzi oczywiście o Moralność Pani Dulskiej. Chętni mogli posłuchać dramatu w wykonaniu członków Zespołu Teatralnego Inspiracje.

Narodowe Czytanie ma już 10 lat

Dokładnie 10 lat temu rozpoczęła się inicjatywa dyrektorki Biura Kultury — Agnieszki Celeda. W 2012 roku Narodowe Czytanie rozpoczął Bronisław Komorowski, prezentując publiczności fragmenty Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Tym sposobem zapoczątkowano trend, którego celem jest promocja literatury narodowej. Narodowe Czytanie udowadnia, że największe dzieła literatury polskiej nie są wcale nudne i niosą ze sobą przesłanie, z którego możemy korzystać obecnie. W akcji Narodowego Czytania chętnie biorą udział wszystkie regiony Polski.

W tym roku, kontynuując tradycję, fragment wybranego na rok 2021 dzieła odczytała również para prezydencka. Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda przeczytali fragmenty dzieła Moralność Pani Dulskiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Prezydent zapowiedział, że na przyszły rok zaplanowano powrót do Adama Mickiewicza. Tym razem będą to Ballady i Romanse.

Dlaczego warto czytać książki?

Do czytania książek zachęca się przede wszystkim dzieci i młodzież, by w ten sposób rozwijały swoje umiejętności. Literaturę warto jednak czytać w każdym wieku. Początkowo może to wydawać się trudne — przekonać się do czytania, ale z czasem, kiedy rozwinie się wyobraźnia, książki stają się doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Literatura rozwija nasze umiejętności pisania i czytania. Relaks z książką rozwija również zasób słownictwa. Książki są nieprzewidywalne, ciekawe i różnorodne. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od indywidualnych upodobań. Czytanie to także świetny sposób na relaks i ucieczkę od codziennych trosk.

Narodowe Czytanie zachęca do odkrywania największych dzieł polskiej literatury. Osobom, które nie zaliczają się do grona zapalonych czytelników, polecamy mimo wszystko zacząć od literatury współczesnej. Współczesne bestsellery skutecznie obudzą w Was głód ciekawych historii!