Tragiczne zdarzenia bardzo często mają miejsce tuż obok nas, a mimo to ich nie dostrzegamy. Jak to możliwe? Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niechęć do wtrącania się w życie innych ludzi. Nie ingerujemy w życie naszych sąsiadów i bardzo często przymykamy oko na niepokojące sygnały, gdyż nie chcemy mieć problemów. Czasami jednak warto wyjść ze swojej strefy komfortu, bo w ten sposób można uratować komuś życie!

86-latka cierpiała samotnie we własnym mieszkaniu

Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowicy ruszyli na standardową interwencję do mieszkania starszej kobiety. Po pomoc zadzwoniła córka 86-latki, a zadaniem pracowników było sprawdzenie, kiedy starsza kobieta będzie mogła udać się na zabieg chirurgiczny zalecony przez lekarza.

Nikt nie spodziewał się tragicznego widoku, jednak już po przekroczeniu progu mieszkania pracownicy socjalni zorientowali się, że coś jest nie tak. Kobieta nie wstawała z łóżka. Wstępne badanie wykazało, że 86-latka jest skrajnie odwodniona, niedożywiona, a na jej ciele znajdują się zaawansowane odleżyny. W ranach zdążyły zalęgnąć się robaki…

Córka mieszkała 300 metrów od 86-letniej matki

Nikt nie podejrzewał, że w zwykłym mieszkaniu w Sosnowicy starsza kobieta mogła tak bardzo cierpieć. Ani ona, ani jej córka nie korzystały z pomocy opieki społecznej. Kobiety nie pobierały również świadczeń od państwa. Opiekę nad schorowaną matką sprawowała jej córka, o której nic nie wiemy.

Jak na razie córce 86-latki nie postawiono żadnych zarzutów, mimo że stan chorej wskazywał na skrajne zaniedbanie. Co więcej, starsza kobieta zmarła po 2 tygodniach pobytu w szpitalu. Zadaniem prokuratury będzie więc wyjaśnienie przyczyn złego stanu 86-latki.

Za znęcanie się nad osobą, która sama nie jest w stanie o siebie zadbać, grozi do 12 lat więzienia. W przypadku historii kobiety z Sosnowicy można się zastanawiać, czy zawiodła córka, czy może jednak system, skoro o chorej kobiecie w podeszłym wieku nie wiedział nikt. Warto uświadomić sobie, że córka 86-latki także nie jest już młoda. Bez dodatkowych informacji trudno powiedzieć, kto zawiódł. Nie bądźmy obojętni na los osób starszych. Kiedyś sami będziemy w podeszłym wieku.