Polskie prawo nie przewiduje samodzielnych poszukiwań skarbów. Według oficjalnych powodów takiego stanu rzeczy wskazuje się konieczność ochrony zabytków. Stare znaleziska najczęściej wymagają specjalnego traktowania, w przeciwnym razie mogą ulec zniszczeniu. Niesamowitego odkrycia dokonało dwóch młodych mężczyzn z powiatu biłgorajskiego. Świadkami poszukiwań stali się policjanci, którzy zatrzymali poszukiwaczy.

Przypadkiem dokonali niesamowitych odkryć

Poszukiwania z wykrywaczem metali są nielegalne, ale cóż poradzić, że są również niezwykle fascynujące. Poszukiwanie skarbów, nawet jeśli są to zagubione jednogroszówki, jest po prostu ciekawe. Tymczasem dwóch młodych poszukiwaczy z powiatu biłgorajskiego miało znacznie więcej szczęścia. Bo zamiast wyrzuconego nieopatrznie złomu, znaleźli naprawdę cenne rzeczy. Cenne z punktu widzenia nauki i historii.

Znaleziskami zainteresował się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie. Pracownicy już zacierają ręce, ponieważ znaleziska, do których doszło na zwykłym polu w powiecie biłgorajskim, są naprawdę ciekawe. Zanim jednak będzie można przystąpić do badań, konieczne jest rozwiązanie kwestii poszukiwań. Młodzi mężczyźni muszą niestety odpowiedzieć za swoje poszukiwania przed sądem.

Policjanci świadkami nielegalnych poszukiwań

Młodzi poszukiwacze skarbów dość szybko wpadli w ręce policji, ponieważ urządzenia do wykrywania metali dość mocno rzucają się w oczy. Zanim to jednak nastąpiło, zdążyli zgromadzić trochę interesujących znalezisk, pochodzących z przełomu XVIII, XIX i XX wieku. Kilkanaście zabytkowych przedmiotów funkcjonariusze znaleźli w domach zatrzymanych mężczyzn.

Wspaniałe znaleziska są obecnie dowodami w sprawie. Poszukiwacze skarbów mogą za te odkrycia pójść do więzienia, ale tak naprawdę wszystko zależy od sądu. Jakby nie patrzeć, mężczyźni dokonali ważnych odkryć, a żaden z archeologów raczej nie wpadłby na to, by w najbliższym czasie przeszukiwać pola w powiecie biłgorajskim.

Miejmy nadzieję, że sprawa szybko zostanie domknięta, a eksperci będą mogli przystąpić do analizy zabytkowych pamiątek, wśród których są pociski, monety, a nawet elegancka klamra od pasa z czasów carskich. To kawał historii!

Więcej ciekawostek historycznych znajdziesz na stronie: https://www.nieznanahistoria.pl/.