Kryzys migracyjny doprowadził do zamknięcia przejścia granicznego na Podlasiu. W związku z tym wszystkie osoby chcące przedostać się na Białoruś są zmuszone korzystać z przejazdu granicznego w województwie lubelskim. Ograniczenia spowodowały gigantyczne korki w pobliżu przejazdu. Ludzie oczekują na swoją kolej ponad 30 godzin!

Kierowcy w dramatycznej sytuacji

Kierowcy pojazdów transportowych są w dramatycznej sytuacji. Obsługa przejazdu granicznego pracuje na najwyższych obrotach, ale możliwości ludzkie podlegają ograniczeniom. W kolejce do przejazdu stało około tysiąca samochodów. Strażnicy w ciągu nocy byli w stanie odprawić około 400 pojazdów, z czego większość wyruszała na Białoruś. Do Polski wpuszczono 1/3 tej ilości.

Kierowcy będący na samym końcu sznurka oczekiwali na przejazd ponad 30 godzin. Nie chcemy wiedzieć, jak uciążliwe były to godziny. Niestety, to skutek kryzysu migracyjnego i zamkniętego przejazdu na Podlasiu. Konsekwencje aktualnych problemów będziemy odczuwać jeszcze długo. A przecież kryzys migracyjny to tylko jedna z wielu podbramkowych sytuacji w Polsce i Europie.

Lubelskie szykuje paczki świąteczne dla uchodźców

Za kilka dni Polacy będą świętować Wielkanoc. Mieszkańcy województwa lubelskiego nie zapominają o przebywających w Polsce uchodźcach. Chroniący się przed wojną Ukraińcy obecni w województwie otrzymają wielkanocne paczki od polskich sąsiadów.

Świąteczna paczka dla ukraińskiego sąsiada jest aktem symbolicznym. Dzięki nim Ukraińcy będą mogli zasiąść wspólnie do śniadania i na chwilę oderwać się od tragicznych informacji ze Wschodu. Polacy chcą podzielić się z uchodźcami radością świąt, wychodząc poza ograniczenia religijne. Wielkanoc jest dla katolików najważniejszym świętem. To radość i nadzieja związane ze zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Ta część dziejów syna Bożego, nawet jeśli ktoś jest niewierzący, uczy nas, że z każdej tragedii można się podnieść. Nigdy nie jest tak, że wszystko zostało stracone. Dobro zawsze zwycięży nad złem. I może się wydawać, że brzmi to naiwnie, ale wystarczy spojrzeć na Warszawę, która po tragicznych wydarzeniach II Wojny Światowej, odrodziła się z gruzów.