Polskie prawo czasami zaskakuje i jak możecie się domyślić niekoniecznie można być z niego zadowolonym. Otóż logicznym wydaje się, że wynajmując swoje mieszkanie, można wyrzucić lokatora, który nie płaci za czynsz. Ale jak się okazuje nic bardziej mylnego. Niestety dochodzi do tego, że najemcy tak dobrze znają swoje prawo, że wykorzystują je do swoich niecnych zamiarów, a uczciwy człowiek na tym traci. Zatem w jaki sposób można wyrzucić takiego najemcę?

Jak wyrzucić najemce? Tego nie możesz zrobić!

Będąc właścicielem mieszkaniaa wydaje się nam, że jeżeli ktoś w jawny sposób nas oszukuje i nie płaci czynszu, możemy poprosić go czy raczej zażądać, by natychmiast opuścił mieszkanie. Tzn. możemy to powiedzieć, ale wiecie najemca może nic sobie z tego nie robić i mieszkać dalej, a wręcz śmiać się nam w oczy, że nic nie możemy na to poradzić. Czasami człowiek sądzi, że może po prostu wejść do swojego mieszkania, a następnie usunąć rzeczy najemcy, który nie płaci czy podczas jego nieobecności wymienić zamki. I tutaj znowu można się zdziwić, bo za takie coś można mieć problemy z prawem i być oskarżonym o naruszenie miru domowego. Sytuacja więc jest patowa i tak naprawdę nie ma „haka” na takich najemców. Są owszem firmy „czyścicielskie”, których działanie polega na wyrzuceniu nieuczciwych lokatorów z mieszkania poprzez uporczywe przeszkadzanie im w codziennych czynnościach czy nawet wejście do takiego mieszkania i jak możecie się domyślić jest to nieuczciwie i można z tego powodu nabawić się dużych problemów, co w sumie jest zrozumiałe, bo taki sposób jest nieetyczny. Jednak czasem trudno jest dziwić się ludziom, gdy zostają oszukani, a najemca nie płaci i czynszu i odstępnego, a przez to sami wpadają w zadłużenie. Co można zrobić?

Pomoc adwokata jest niezbędna

Tak naprawdę jedynym słusznym rozwiązaniem jest pomoc adwokata. I tutaj musicie liczyć na to, że prawo zadziała szybko, a nie po dłuższym czasie. Jeżeli więc najemca zalega z opłatami, to musicie wezwać go pisemnie do zapłaty. Takie pismo na pewno pomoże Wam przygotować adwokat. A jeżeli i to nie zadziała, to sprawę trzeba skierować do sądu. Tyle, że wiadomo, że sądy mają wiele spraw i to może trochę potrwać. Ale musicie też wiedzieć, że sąd może wydać nakaz eksmisji, lecz aby uzyskać zaległe pieniądze, musicie wytoczyć kolejną sprawę, oczywiście z powództwa cywilnego. Swoją drogą takie sprawy ciągną się wiele miesięcy. Jednocześnie pandemia doprowadziła do wprowadzenia tzw. ustawy covidowej, która zakazywała przeprowadzania eksmisji. Dopiero teraz Rząd pod naciskiem ludzi oszukanych ugiął się i zezwolił na powrót do eksmisji, przy czym spraw jest tak wiele, że naprawdę trudno liczyć, że w najbliższym czasie odzyska się pieniądze.

Eksmisja rodzin jest niemożliwa

Cóż niestety dochodzi do tego, że nie zawsze przeprowadzenie eksmisji jest możliwe. Oczywiście w zimę nieuczciwi najemcy są chronieni, ale też rodziny są chronione. Jeżeli lokal wynajęła rodzina z dzieckiem czy dziećmi to przeprowadzenie eksmisji nie może być dokonane do czasu, aż nie zostanie znaleziony dla nich lokal zastępczy. I właśnie wiele osób wykorzystuje ten przepis. Rzecz jasna nikt nie chce, by wyrzucać dzieci z mieszkania, ale powinien być jakiś bat na nieuczciwych najemców, który sprawiłby, że oszukiwanie ludzie nie byłoby dla nich opłacalne.

Wniosek jest tylko jeden, czyli…

Tak naprawdę jedyne co możecie zrobić to skorzystać z pomocy specjalisty. Tutaj polecamy Wam wejście na stronę kancelaria-kopko.pl i skontaktowanie się z adwokatem. Dodatkowo wynajmując mieszkanie, trzeba kilka razy się zastanowić. Trudno się potem dziwić ludziom, że nie chcą wynajmować lokali rodzinom z dziećmi, skoro wielu z nich zostało tak oszukanych. Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się zawsze decydowanie się na umowę najmu w formie tzw. najmu okazjonalnego. Otóż w tym przypadku najemca składa oświadczenie o poddaniu się egzekucji w zakresie eksmisji z lokalu wraz ze wskazaniem lokalu, do którego taka eksmisja może być wykonana. Tak naprawdę jest to jedyne możliwe zabezpieczenie, ale także nieidealne.