Lokalne stowarzyszenie motocyklistów ogłosiło akcję MOTOSERCE, zachęcając wszystkich miłośników jazdy na motorze do podzielenia się krwią. Akcję zakończono sukcesem! W obecnych czasach każda grupa krwi jest na wagę złota, dlatego zachęcamy wszystkich do przełamania swojego lęku przed igłami.

Motocykliści z Biłgoraja oddają krew w Centrum Krwiodawstwa w Lublinie

Tak się złożyło, że biłgorajska Grupa Motocyklowa CYGNUS połączyła siły z Centrum Krwiodawstwa w Lublinie. W efekcie powstała wspólna akcja nawołująca motocyklistów do honorowego krwiodawstwa, Do Lublina udało się łącznie kilkudziesięciu motocyklistów, dzięki którym magazyn krwi powiększył się o litry cennej krwi.

Pracownicy CK w Lublinie podają, że obecnie najbardziej brakuje krwi grupy 0Rh-. Niewielkie zapasy krwi są również przy grupach ARh+ i 0Rh+. Stąd apelujemy do każdego, kto może i chce, by spróbować podzielić się krwią z potrzebującymi. Dla nas to niewielki wysiłek, a dla ofiary wypadku może oznaczać życie.

Zdrowi i w kwiecie wieku: kto może oddawać krew?

Za jednym razem można oddać 400 ml krwi. Taka ilość upuszczonej krwi może wywoływać senność i jednodniowe osłabienie, ale to jedyny skutek uboczny, w dodatku nie pojawia się u wszystkich. Warto również wspomnieć o tym, że można z tego powodu wziąć dodatkowy dzień wolny w pracy. Oddawanie krwi to naprawdę minimalne poświęcenie.

Honorowymi dawcami mogą zostać osoby między 18 a 65 rokiem życia. Kryterium stanowi również waga – co najmniej 50 kg. Oprócz tego istotny jest stan zdrowia, osoby chorujące przewlekle lub stale przyjmujące leki nie mogą dzielić się krwią. Oczywiste czynniki wykluczające możliwość oddania krwi to miesiączka, choroby zakaźne, czy przebyte niedawno zabiegi stomatologiczne i operacyjne.

Może się wydawać, że zakwalifikowanie się do bycia honorowy krwiodawcą jest trudne, ale to tylko wrażenie. Większość ludzi bez trudu spełnia wszystkie kryteria! Wzorem biłgorajskich motocyklistów zachęcamy do wejścia na ścieżkę regularnego oddawania krwi na rzecz potrzebujących. To wspaniałe uczucie, móc uratować komuś życie!