Już 27 października odbędzie się spotkanie potencjalnych dawców szpiku. Tym sposobem miasto chce wesprzeć osoby chorujące na nowotwór krwi. Chętne osoby w wieku od 18 do 55 lat proszone są o przybycie między 9:00 na 12:00 do świetlicy internatu przy ulicy Cegielnej w Biłgoraju.

Dawcy szpiku poszukiwani

Szpik osoby zdrowej może uratować życie osoby chorującej na nowotwór. To jedna z najpopularniejszych metod, ale nie tak prosta, jak się wydaje. Istotna są przede wszystkim antygeny zdolności tkankowej HLA, co oznacza, że dawca i biorca muszą do siebie pasować pod względem antygenów HLA. Nie bez powodu tworzy się więc bazy potencjalnych dawców szpiku. Im więcej osób się zgłosi, tym większa szansa na uratowanie komuś życia.

Dawcy szpiku poszukiwani są także w Biłgoraju. Wystarczy zgłosić się na pobranie wymazu z ust i na tej podstawie określa się rodzaj antygenów. To pierwszy krok do zostania dawcą. Gdy na daną próbkę znajdzie się biorca, potencjalny dawca poddawany jest kolejnym procedurom. Oczywiście tylko wtedy, jeśli wyrazi zgodę.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Dawcą szpiku może zostać osoba, która ukończyła 18 lat. Górna granica wieku sięga 55 lat. Potencjalny dawca musi być osobą zdrową, co oznacza, że przewlekłe choroby i przyjmowanie leków wyklucza nas z grupy możliwych dawców szpiku. Swego rodzaju przeciwwskazaniem do bycia dawcą szpiku jest nadwaga. Dawcami nie będą również osoby z obciążeniami genetycznymi. To jedyne przeciwwskazania. Swoją zdolność pod kątem dawstwa szpiku można ustalić z lekarzem.

Może Cię zainteresować: https://infobartoszyce.pl/2022/10/02/profilaktyka-raka-piersi-na-nowotwor-choruja-bardzo-mlode-kobiety/.