Święto Niepodległości upamiętniające wydarzenia z 1918 roku, kiedy to Rzeczpospolita wróciła na mapy świata, odzyskując niepodległość po 123 latach zaborów. W tym roku wypadła 104 rocznica, świętowana uroczyście w każdym polskim mieście. W Biłgoraju również zaplanowano uroczystości z okazji 11 listopada. Mieszkańcy miasta chętnie wzięli udział w wydarzeniu.

Wyjątkowa rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Okrągłą, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodziliśmy w 2018 roku. Tegoroczna, 104 rocznica także jest wyjątkowa, ale niestety w sposób daleko odbiegający od radosnego. W tym roku staliśmy się świadkami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wojna toczona tak blisko i nieustające próby Rosjan, by ukraińskie miasta zamienić w miasta rosyjskie, dobitnie pokazują, że niepodległość można stracić. Także w obecnych czasach, które Europa błędnie uważała za pozbawione ryzyka wojny. Święto Niepodległości w Polsce ma więc w tym roku szczególną wartość. Być może właśnie dlatego uroczystości z tej okazji cieszyły się dużym zainteresowaniem, także w Biłgoraju.

Biłgoraj uczcił Dzień Niepodległości

Władze Biłgoraja postarały się o to, by tegoroczne obchody Święta Niepodległości robiły wrażenie. Udział w uroczystościach wzięli wszyscy przedstawiciele władz lokalnych, a także przedstawiciele partii politycznych, związków kombatanckich i stowarzyszeń. Co ciekawe, kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli także Ukraińcy, chcący w ten sposób odwdzięczyć się mieszkańcom Biłgoraja za pomoc.

Uroczystości 11 listopada rozpoczęto Eucharystią, po czym wszyscy ruszyli w procesji pod wspomniany wyżej pomnik Marszałka Piłsudskiego. Marsz uświetniła orkiestra, przez co wydarzenie nabrało jeszcze bardziej uroczystego charakteru. Jednym z bardziej wzruszających momentów obchodów Święta Niepodległości w Biłgoraju było wsunięcie polskiej flagi na maszt.