Biłgorajska Komenda Policji podzieliła się na swoich stronach w mediach społecznościowych szczegółami wyroku sądowego, który zapadł w sprawie, którą policjantka z Katowic wniosła przeciwko mieszkańcom tego miasta. Mundurowi z Biłgoraja przypominają, że przed opublikowaniem w internecie wizerunku policjanta, warto pamiętać, że istnieją przepisy chroniące go przed nieautoryzowanym udostępnianiem jego podobizny. Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji kobiety z Katowic, która nagrała i opublikowała obraz funkcjonariuszki pełniącej służbę.

Wiadomość o triumfie w sądzie policjantki z Katowic nad lokalną mieszkanką rozniosła się echem po całym kraju. W tych okolicznościach również stróże prawa z Biłgoraja postanowili na swojej społecznościowej stronie przytoczyć treść wydanego wyroku oraz dodali komentarz od funkcjonariuszy ze Śląska:

– Pamiętajcie, że policjant jest funkcjonariuszem publicznym, nie jest natomiast osobą powszechnie znaną. W związku z tym przysługuje mu prawo do ochrony swojego wizerunku. To prawo zostało zlekceważone przez kobietę z Katowic, która nagrała i następnie udostępniła na swoim profilu społecznościowym obraz interweniującej policjantki, dodając do tego obraźliwe słowa. Sprawa ta trafiła na wokandę, gdzie sąd uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych funkcjonariuszki. Wyrok był jednoznaczny – kobieta została ukarana za swoje działania. Sąd nakazał jej zapłatę ponad 11,5 tys. zł grzywny oraz usunięcie z jej mediów społecznościowych nagrania i komentarza dotyczącego interwencji. Ponadto, musiała zamieścić przeprosiny skierowane do policjantki według treści określonej przez sąd – czytamy w komunikacie.