Policjanci z Biłgoraja wysyłają ostrzeżenie do rolników. Zwracają uwagę, że na różnych stronach internetowych dotyczących sprzedaży pojawiają się oferty środków ochrony roślin po bardzo korzystnych cenach. Wskazują, że dystrybucja internetowa jest często wykorzystywana do rozprowadzania nielegalnych środków ochrony roślin. Dodatkowo, przypominają o tym, że importowanie środków ochrony roślin z zagranicy bez odpowiedniego zezwolenia lub pozwolenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest nielegalne.

W niedługim czasie sezon rolniczy znowu nadejdzie, a prace polowe będą w pełni rozpoczęte. Rolnicy już teraz pilnie planują produkcję na ten rok, aby zapewnić zdrowe i wysokiej jakości plony. W związku z tym wiele gospodarstw ma zamiar zakupić środki ochrony roślin, co stwarza okazję dla przestępców.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin oraz firmy należące do stowarzyszenia apelują do rolników, aby zachowali ostrożność wobec atrakcyjnych ofert. Zwracają uwagę, że teoretycznie możliwe oszczędności mogą przerodzić się w realne koszty. Używanie produktów o nieznanej proweniencji może prowadzić do utraty plonów, skażenia gleby i wód podziemnych, utraty dotacji oraz konieczności utylizacji upraw. Trudno także przewidzieć jakie mogą być skutki dla zdrowia rolnika korzystającego z takich środków. Dodatkowo, rolnikom korzystającym z nielegalnych środków ochrony roślin grozi wysoka grzywna, utrata dopłat unijnych oraz odpowiedzialność karna, jeśli organy ścigania udowodnią popełnienie przestępstwa.