3 marca w mieście Biłgoraj miało miejsce wydarzenie sportowe o niezwykłym charakterze. Bieg zorganizowany ku czci Żołnierzy Wyklętych gromadzi każdego roku coraz większą ilość uczestników. Tegoroczna edycja zgromadziła blisko 700 biegaczy, którzy postanowili w ten sposób uczcić pamięć o polskich bohaterach.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma na celu nie tylko oddanie hołdu walczącym przeciw komunizmowi i sowietyzacji Polski po II wojnie światowej, ale również upowszechnianie wiedzy o tych niezłomnych bohaterach. Chodzi tu o żołnierzy podziemnej walki antykomunistycznej i antysowieckiej z lat 1944-1963, którzy walcząc aż do ostatnich chwil utrzymywali ducha wolności na ziemiach Rzeczpospolitej. W całej Polsce bieg organizowany jest od 12 lat, natomiast w Biłgoraju to już dziewiąta edycja tego wydarzenia. Dystans biegu wynosi symboliczne 1963 metry – liczba ta nawiązuje do roku 1963, kiedy to zginął ostatni z „wyklętych” żołnierzy.

Organizację wydarzenia w Biłgoraju podjął się lokalny samorząd – Starostwo Powiatowe. Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Michał Mulawa, objął honorowy patronat nad tym szczególnym biegiem. Każda osoba, która zdecydowała się uczestniczyć w biegu, otrzymała specjalny pakiet startowy. Dodatkowo, na mecie czekał na nich pamiątkowy medal przyznawany za pokonanie dystansu 1963 metrów.